Ženšennist

Kõrgeima kvaliteediga tooteid valmistatakse kõrgeima kvaliteediga toorainest. On olemas palju erinevaid ženšenni liike ja ekstrakti valmistamise viise. GERIMAXi ® toodete valmistamiseks kasutatakse ainult „valge“ ženšenni liiki Panax ginseng C.A. Meyer. See on kõige rohkem uuritud ja ravitoime poolest kõige tõhusam ženšenni liik. Patenteeritud ja standardiseeritud, ainult GERIMAXi ® toodete valmistamiseks kasutatavat GGE® ženšenni ekstrakti saadakse 3–5-aastase taime juurtest, mida peetakse kõige kvaliteetsemaks ženšenni tooraineks kõige suurema ja tasakaalustatud ginsenosiidide koguse tõttu. Ženšenn (ld Panax ginseng) on mitmeaastane taim, mis kasvab ainult põhjapoolkeral.

Miks on ženšenn nii tõhus? Kust saavad juured nii palju füsioloogilist toimet omavaid aineid? Üks selgitustest – üsna eriline taime küpsemine. Ženšenni juured küpsevad 3–5 aastat. Pärast saagikoristust on toitained mullas nii kulutatud, et maa jäetakse kuni 10 aastaks taastuma. Ainult siis on maa valmis andma uut ženšenni saaki. Juured koristatakse septembris ja oktoobris Mandžuuria mägedes Hiina loodeosas. Teiseks – erilised koostisosad. Ženšenni sisaldab palju erinevaid bioloogiliselt aktiivseid aineid ja eeterlikke õlisid, ensüüme, mikroelemente, C ja B vitamiine, fütoöstrogeene, suhkrut, pektiini, tärklist ja teisi kasulikke aineid. Ženšenni toime oleneb triterpenoidsetest saponiinidest, mis jagunevad kolme rühma: panaksosiidid, ginsenosiidid ning muud saponiinid.

Ginsenosiidid (mida teatakse 30 ringis ja tooraines on 2–3%) jagunevad: R0, Ra, Rb1, Rb2, Rc, Rg1 jm. Nimelt oleneb nende toimeainete kogusest ženšenni toime: kui on rohkem Rb gruppi ginsenosiide, on toime rahustav, kui on enam Rg gruppi, on toime stimuleeriv. Looduslik ženšenni juur võib endasse koguda erineva koguse ginsenosiide, sest taime mõjutavad erinevad keskkonna- ja kliimatingimused, muld jm. Kui ravimi tooraine ei olnud standardiseeritud, isegi kasutades sama toodet, on igakord võimalik erinev, ettearvamatu toime. Seetõttu tuleb taimset toorainet standardiseerida – teha kindlaks, milline on täpne toimeainete kogus ja suhe ekstraktis. Kõikide GERIMAXi ® toodete valmistamiseks kasutatakse ainult standardiseeritud GGE® ženšenni ekstrakti ning selle toimet on uuritud ja dokumenteeritud. Ženšenn kuulub adaptogeenide hulka.

Adaptogeenide hulka kuuluvatel taimedel on ainulaadseid omadusi, mis aitavad organismil kohaneda ning säilitada vastupidavust ja jõudu. Need parandavad keha ja aju võimet kohaneda väsimusega ja stressiga. Adaptogeensed taimed harmoniseerivad ja tasakaalustavad organismi, et inimene tunneks end iga päev reipana. See tähendab, et üks ja seesama taim võib aidata vähendada stressi ja hoida normaalset energiataset. Näiteks, kui väsinud inimesel on keskendumisraskused, aitavad adaptogeensed ained tõsta energiataset ja parandada keskendumisvõimet. Kui inimene tunneb aga pinget ja psühholoogilist stressi, mõjuvad adaptogeenid rahustavalt. Neid on ohutu tarvitada nii pikemat kui ka lühemat aega.

Peaaegu sada rahvusvahelist teadusuuringut on kinnitanud, et ženšenn:
• parandab reaktsioonikiirust (1);
• tõstab toonust (2);
• aitab jagu saada füüsilisest ja emotsionaalsest stressist (3).

Topeltpimemeetodiga platseebo-kontrollitud kliinilistes katsetes kasutati ainult GERIMAXi ® toodetes olevat patenteeritud GGE® ženšenni ekstrakti. Uuring näitas, et ekstraktil on inimese füüsilistele ja vaimsetele võimetele positiivne mõju. Valiti välja 50 vabatahtlikku ja mõõdeti nende lihastes sisalduva piimhappe kogust. Selgus, et GGE® ženšenni ekstrakti tarvitanud inimeste lihastes oli piimhappe kogus väiksem. Kui piimhappe kontsentratsioon lihastes on madalam, paraneb organismi hapnikuvarustus. Uuring näitas, et GERIMAXi ® tarvitanud osalejad sooritasid lugemistesti tunduvalt paremini – nad lugesid kiiremini ja tegid vähem vigu (5).

Tähetestide sooritamisel, kus tuli tabelis olevatest üksiktähtedest moodustada sõnu (6), selgus, et GERIMAXi ® toodetes oleval GGE® ženšenni ekstrakt mõjub hästi ka kesknärvisüsteemile. GERIMAXi ® tarvitanud osalejad olid palju reipamad ja nende reaktsioon kiirem.

Puhta ženšenni mõju kognitiivsele funktsioonile katsetati psühhomotoorsete, tähelepanu- ja õppimisvõime ning mälutestidega, lisaks sooritati abstraktset mõtlemist hindavad testid. Tulemused näitasid, et GERIMAXi ® tarvitades kiireneb reaktsioon ning abstraktne mõtlemine toimib paremini (7). Ühes uuringus osalesid inimesed, kellel oli diagnoositud insuliinsõltumatu diabeet. Uuring kinnitas, et GGE® ženšenni ekstrakti tarvitamine on seotud meeleolu ja psühhofüsioloogilise tegevuse paranemisega. See aitas alandada ka vere glükoositaset tühja kõhuga ja sel oli positiivne mõju kehakaalu langemisele (8).

GERIMAXi ® tooted erinevad üksteisest ženšenni koguse ja otstarbe poolest. Kõik oleneb sellest, kui palju vajab teie organism lisaenergiat – kas soovite hoida igapäevast energiataset, saada võimsa energialaengu osaliseks või taastada kurnatud organismi. Erinevad GERIMAXi ® tooted aitavad rahuldada organismi erinevaid vajadusi.

Allikad
1. Nakaya Y., Mawatari K., Takahashi A., Harada N., Hata A., Yasui S. The phytoestrogen ginsensoside Re activates
potassium channels od vascular smooth
muscle cells through PI3K/Akt and nitric oxide pathways. J Med Invest 2007; 54:381-4.
2. Kennedy, D.O., A.B. Scholey and K.A.Wesnes Modulation of cognition and mood following administration of single doses of Ginko biloba,
ginseng and ginko/ginseng combination to healthy young adults. Physiol Behav. 75.5 (2002): 739-51
3. Reay,J.L., D.O. Kennedy, and A.B.Scholey. Single doses of Panax ginseng (G115) reduce blood glucose levels and improve cognitive performance during sustained mental
activity. J. Psychopharmacol. 19.4 (2005): 357-65
4. Song Z, Wu H, Mathee K, Hoiby N, Kharazmi A. Gerimax Ginseng regulates both humoral and cellular immunity during chronic Pseudomonas aeruginosa lung infection.
The Journal of Alternative and Complimentary Medicine, 2002, 8(4): 459-466.
5. Branth S, Gruber P. Ginseng improves performance. Biomed,1991 (3): 1-4.
6. Sanberg F, Dencker L.Experimental and clinical tests on ginseng. Phytotherapie, 1994, 15(1):38-42
7. Sorensen H, Sonne J. A double-masked study of the effects of ginseng on cognitive functions. Current Therapeutic Research, 1996, 57(12).
8. Sotaniemi E, Haapakoski E, Rautio A. Ginseng therapy in non-insulin-dependant diabetic patients. Diabetes Care, 1995, 18(10):1373-1375.